Art Deco – luksus i piękno.

Meble stylizowane na lata 20 i 30, geometryzacja, biel w zestawieniu z czernią
i monochromatyczna kolorystyka. Czy jest to trend, który w najbliższym czasie przybierze na sile? Jeśli tak, oznaczać to będzie, że art deco będzie królować we wnętrzach.

Ruch art deco oznacza ”sztukę dekoracyjną” i został rozpowszechniony w okresie międzywojennym. Był odpowiedzią na nurt secesyjny. Artyści chcieli by sztuka łączyła elementy klasyczne z futurystycznymi.

Gwałtowny rozwój techniki i nowe technologie umożliwiały wykonanie nowatorskich projektów, które miały być dostępne dla każdego. Jednak drobiazgowość wykonania detali i ekskluzywne materiały wykorzystywane do produkcji sprawiły, że były towarem luksusowym. Cechowała je perfekcja wykonania i funkcjonalność, a nade wszystko mocno zaznaczone podziały geometryczne.

Meble wykonane w tym okresie zwykle były dość ciężkie w formie, wykonane ze szlachetnych gatunków drewna i opatrzone misternymi zdobieniami. Popularna była intarsja i inkrustacja masą perłową oraz kością słoniową. Meble miały być błyszczące, dlatego wykonywano je z lakierowanego forniru i lustra. Wykorzystywano szkło, ebonit i chrom, jako elementy wykończeniowe.

We wnętrzach panowała harmonia i symetria. Pomieszczenia były zaokrąglone, a sufity zdobione promieniście rozchodząca się sztukaterią. Dla stylu art deco charakterystyczne są schodkowo ułożone sztukaterie, parkiety w geometrycznych kształtach, fazowane lustra. We wzornictwie dominują motywy zygzaków, litery V, trójkątów i kwadratów, egipskie symbole.

 

 

W kolorystyce występowały dwa kierunki – biel i czerń, oraz barwy monochromatyczne. Jasne ściany miały być neutralnym tłem dla ekspozycji mebli o doskonałych proporcjach i geometrycznej linii. Tapety w odcieniach złota i srebra prezentowały powtarzające się geometryczne motywy.
Mocne akcenty kolorystyczne w barwach rubinu, turkusu, szmaragdowo-niebieskiego i żółto-kanarkowego, stosowane były w dodatkach – w szle, mozaice, obiciach mebli i dywanach.

Styl art deco cenimy za ponadczasowa elegancję, czystość formy i nowoczesność aktualną mimo upływu lat. To luksus i piękno zamknięte w przedmiotach i wnętrzach.

źródło:http://www.art-deco-style.com/index.html

Comments are closed.